Půjčení auta v Tunisku

Půjčení auta v Tunisku

Půjčovny požadují předložení mezinárodního řidičského průkazu, který je platný minimálně jeden rok a cestovní pas. Automobil mohou řídit osoby, které dosáhli alespoň 21 let.

Největší půjčovny aut jsou společnosti Avis, Hertz a Europcar, které zahrnují potřebné pojistné krytí a neomezené kilometrovné.

Ceny za půjčení auta v Tunisku se samozřejmě odlišují v závislosti na sezóně, místě pronájmu, typu auta a délce pronájmu. Obecně jsou automobily v půjčovnách v celkem slušném stavu. Většina modelů je novějších a francouzských značek. Vždy se informujte, zda je v ceně pronájmu i pojištění a důkladně si pročtěte smluvní podmínky. Mimo sezonu můžete cenu za pronájem usmlouvat velmi nízko. Obecně se ceny pohybují od 40 do 80 TND na den.

Spousta turistických průvodců se snaží turisty od půjčení auta odradit. Je pravda, že Tunisané jezdí trochu jiným stylem než jsme zvyklí, ale zase jezdí celkem slušně. O něco hůře se jezdí ve městech, kde místní řidiči řídí divočeji a často troubí. Pokud se ale budete chovat stejně arabsky jako oni nebo zachováte naprostý klid projedete městem bez větších problémů.

Dopravní nehody nejsou tak časté. Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody, většinou platí nepsané pravidlo že viníkem je ten, kdo má nabouraný předek auta. Alláh přeci nemůže mít oči všude.

Určité komplikace mohou nastat na kruhových objezdech. Silnice nejsou vůbec v tak špatném stavu jak se tvrdí. Pokud se vydáte mimo turistická centra je výhodou umět francouzsky.

Policie je k cizincům velmi vstřícná a většinou s ní nejsou problémy. Ceny za pohonné hmoty jsou velmi přijatelné.  Hodláte-li se vydat na jih země do pouště je doporučeno půjčení auta s náhonem na všechny čtyři kola.

Dopravní předpisy

V praxi nejsou dopravní předpisy v Tunisku dodržovány, proto lze řízení automobilu v této arabské zemi doporučit spíše otrlejším řidičům s pevnými nervy. Řidiči musí být alespoň 21 let a musí být vybaven mezinárodním řidičským průkazem a tzv. zelenou kartou.

V Tunisku se jezdí po pravé straně vozovky. Na kruhovém objezdu a na křižovatkách platí přednost zprava. Maximální povolená rychlost v obcích a ve městech je stanovena na 50 km/h. Mimo obec a města je poleno 90 km/h a na dálnici je limitována 110 km/h. Po celém ostrově Djerba platí rychlostní omezení 70 km/hod.

Řidiči by měli zpozornit při průjezdu světelnými křižovatkami, Tunisané běžně světelné signály nerespektují. Obezřetnost a předvídavost je na místě i na běžných silnicích, které mohou být ve špatném stavu. Není výjimkou, že se ve vozovkách volně pohybují zvířata, zejména osli.

Dopravní značky jsou mezinárodní, směrové ukazatele jsou však uvedeny v arabském a francouzském jazyce.
Na některých rychlostních komunikacích jsou vybírány místní poplatky. S parkováním obecně problémy nejsou, menší problémy by ale mohly nastat v hlavním městě. Za porušení zákazu parkování můžete čekávat i odtažení auta.

Jaký je váš názor?