Pronájem auta na Kubě je možný, ale předem zvažte případná rizika. Na ostrově nenajdete renomované mezinárodní autopůjčovny. Auto si můžete půjčit pouze u místních státních společností, kterých je v zemi dostatek. Mezi větší autopůjčovny patří například Cubacar, Cuban-Fly and Drive, MICAR, Panautos, Transautos, ranstur Rent a Car a Vía Rent a Car a atd.
Doporučujeme ale rezervovat auto s předstihem přes internet. Výjde vás to levněji, než na místě.
Pro půjčení automobilu budete potřebovat cestovní pas, turistickou kartu, minimálně 1 rok platný řidičský průkaz a mezinárodní platební kartu (zapomeňte ale na American Express). Musíte být rovněž starší 21 let.
Při převzetí se vyžaduje zaplacení pojištění a zálohy ve výši alespoň 200 USD. Před půjčením si auto důkladně zkontrolujte zda není poškozené a prostudujte smluvní podmínky a rozsah pojištění, zejména při krádeži.
Také se informujte na výši případné spolúčasti. Ověřte si, zda je v ceně zahrnut neomezený počet kilometrů a nechte si vyjmenovat co v ceně zahrnuto není. Jakékoliv poškození vozidla budete muset zaplatit, pokud neprokážete že jste ho nezpůsobily.
Je celkem běžné, že auto dostanete s prázdnou nádrží. Některé autopůjčovny po vás můžou požadovat natankování dražšího paliva „especial“. Jako turista můžete tankovat pouze u státních čerpacích stanic Cupet.
V nabídce autopůjčoven jsou nejčastěji japonské, německé, francouzské vozy. Ceny se liší v závislosti na typu vozu a délce jeho pronájmu, Nejlevnější vozy si lze půjčit již od 55 USD za den i s pojištěním. Klimatizované vozy, vozy s automatickou převodovkou a terénní auta jsou znatelně dražší.
Pokud se bude místo půjčení lišit od místa vrácení, budete muset zaplatit náklady za jeho odvoz na původní místo včetně nákladů na řidiče.
Pokud se chcete vyhnout případným problémům, ale na půjčení auta trváte, může využít další možnost a to je půjčení auta i s řidičem znalým místních poměrů. Rozdíl v ceně nebude tak velký a navíc řidiče můžete využít jako průvodce.
Dopravní předpisy
Kuba má nejlepší silniční infrastrukturu ze všech latinských zemí v Americe. Existuje zde téměř 20 000 km rychlostních komunikací, z toho je oficiálně 638 km dálnic. Většina komunikací je v dobrém stavu, i když ne všechny jsou vždy dobře značeny. Zpevněný povrch má asi polovina silnic na ostrově. Většina velkých měst je obehnána obchvaty. Některé ostrovy jsou s pevninskou částí spojeny hrázemi. Komunikace označené nápisem „pay toll“ jsou zpoplatněné.
Zejména ve venkovských oblastech si dávejte pozor na hluboké výmoly, které mohou způsobit škodu na autě. Ve vozovkách se mohou nečekaně vyskytovat cyklisté, chodci a různá zvířata. Jízdě v noci se raději vyhněte, není doporučována. Při předjíždění je zvykem troubit, a tím upozornit na auta, která nejsou vybavena zpětnými zrcátky. Tisíce Kubánců má také ve zvyku jezdit autostopem a většinou se shromažďují na výpadovkách, za svezení autostopem se platí.
Na Kubě se jezdí klasicky na pravé straně vozovky. Silniční značení je mezinárodní. Řídit mohou osoby starší 21 let s platným řidičským průkazem.
Na Kubě se klade poměrně velký důraz na dodržování dopravních předpisů, především pak na dodržování rychlostních limitů.
Pokud vás zastaví policie při překročení rychlosti, pravděpodobně dostanete na místě pokutu.
Nejvyšší povolená rychlost je mimo město po dlážděných komunikacích 90 km/h, na dálnici 100 km/h, v menších venkovských silnicích je povolena nejvyšší rychlost 60 km/h a ve městských oblastech 50 km/h. U policejního stanoviště (Punto de Control) se musí zpomalit na 40 km/h. Na vjezdech a výjezdech a parkovištích je povolená rychlost maximálně 20 km/h. V okolí škol, školek a dětských hřišť je rychlost omezena na 40 km/h.
Turisté mohou tankovat pouze palivo (gasolina) u čerpacích stanic Cupet, které vlastní stát.
Stanice Cupet jsou rozšířené po celé zemi a mají otevřeno 24 hodin denně. Tankovat můžete „especial“ nebo „regular“. Za palivo se platí v dolarech.