Doprava v Bulharsku

Dálkové a meziměstské autobusy

Bulharská autobusová síť je poměrně hustá a jízdné je na naše poměry levné. Dálková doprava je výhradně v rukou soukromých společností a tak jsou autobusy pohodlné a moderní, standardně jsou vybaveny televizí. U dálkové dopravy ale může být někdy problém nalézt konkrétní spoj.
Autobusy místních linek, které jezdí mezi menšími vesnicemi jsou na tom s komfortem velmi bídně. Autobusy jsou velmi zastaralé a silnice, po kterých jezdí, jsou většinou ve špatném stavu.

Mikrobusy

Na autobusových a individuálních linkách se můžete setkat také s mikrobusy se šestnácti sedadly. Jízdné je zhruba stejné jako v běžných linkových autobusech ale je mnohem rychlejší. V turistických letoviscích jezdí také sběrné mikrobusy, které odjíždějí ve chvíli, kdy se vůz zaplní. Jízdné je o něco dražší než na běžných linkách. Místa v minibusech jsou často velmi rychle obsazena, proto se doporučuje vydat na stanoviště s předstihem a pokud je to možné, místo u řidiče zarezervovat.

Městské autobusy

Jízdenky na městskou dopravu jsou velmi levné a lze je koupit jak v místních trafikách tak i přímo v autobuse u průvodčího. Jízdní řády se příliš nedodržují. Na některých místech můžete mít kvůli většímu počtu zastávek problémy rozpoznat, odkud konkrétní spoj jede, protože autobusy nejsou označena čísly. V takovém případě je jistější zeptat se místních.

Jízdní řády

V Bulharsku se jízdní řády příliš nedodržují, typické je několika minutové zpoždění a proto se na ně nelze 100% spolehnout. Jízdní řády lze nalézt vyvěšené na autobusových zastávkách a autobusových nádražích v informačních kancelářích nebo na pokladně. Autobusové spojení můžete zkusit vyhledat i na www.avtogari.info.
Jízdní řády neobsahují soupis jednotlivých zastávek, většinou se z nich dozvíte jen čas a trasu s odkud kam míří.

Jízenky

U dálkových spojů je lepší koupit jízdenku předem, protože se může stát, že autobus bude plný a řidič vás odmítne. Lístek můžete zakoupit také v autobuse, většinou se platí ale až během cesty průvodčímu, který má na starost vybírání peněz a kontrolování lístků. Může se ale stát, že v autobuse žádný průvodčí nebude, v takovém případě se kupuje jízdenka u řidiče.

Na co si dát pozor

Pokud pojedete v Bulharsku autobusem (zejména v Sofii), vždy trvejte na zaplacení jízdenky, i kdyby vás řidič chtěl pustit bez jejího zaplacení. Někteří řidiči mají uzavřenou neformální dohodu s revizory. Jejich taktika je následující, řidič odmítne prodat cizinci jízdenku a pustí ho do autobusu bez ní, na některé zastávce samozřejmě přistoupí revizoři, kteří požadují zaplacení nepřiměřené pokuty.
Ve městech si dávejte pozor také na falešné revizory, kteří se pokouší vylákat z cizinců peníze prostřednictvím pokuty například za údajně špatný lístek nebo zavazadlo. V takovém případě vždy požadujte předložení nějakého průkazu.
Autobusová nádraží jsou jako každá místa s velkou koncentrací lidí plná zlodějů.

Taxíkem

V Bulharsku jezdí taxíky obvykle žluté barvy a běžně na ně narazíte v každém větším městě a letovisku. Tento způsob dopravy patří k nejpohodlnějším, ale také k nejdražším, přesto jsou ale ceny přijatelné. Auta mají za okénkem vyvěšenou cedulku s ceníkem, ale raději si cenu dohodněte ještě před nástupem.
Pokud pojedete taxametrem, dohodněte si cenu za kilometru také předem. Běžná cena podle taxametru vychází asi na 0,79 Lv za kilometr, samozřejmě je nutné počítat ještě s nástupní taxou asi 0,8 Lv.

V turisticky oblíbených místech bývá cena za kilometr vyšší. Nejvíce přemrštěné jsou ceny na letištích, ale i zde můžete o ceně smlouvat. Pokud cestuje taxíkem více osob, může být cena nižší než jízda autobusem. V nočních hodinách je účtován noční příplatek, kdy je cena dvojnásobná.

Vlakem

Bulharská železniční síť je poměrně hustá a ceny jsou nízké, kvalita vlaků však může být různorodá. Frekvence spojů je na důležitých trasách slušná. Ze Sofie jezdí vlaky na pobřeží Černého moře několikrát denně včetně nočních spojů.

Bulharské železnice provozují vlaky osobní, rychlíkové a express. Rychlíky a express vlaky jsou dále rozděleny na první a druhou třídu. Noční vlaky jsou vybaveny lehátkovými a lůžkovými vozy. Lůžko je možné zakoupit i u průvodčího.
S jízdními řády je to v Bulharsku problematické. Většinou je nenajdete ani na vlakových nádražích a tak vám pravděpodobně nezbyde nic jiného než se vydat k informacím.

Jízdné můžete zakoupit běžně na pokladnách nebo ve vlaku, kde je ale cena vyšší. Pokud chcete jízdenku na nejbližší spoj, nezapomeňte to při jejím zakoupení zdůraznit.
V letních měsících se kvůli časté obsazenosti vlaků doporučuje zakoupení místenky (rezervacja).
Pokud chcete zakoupit jízdenku do zahraničí, budete se muset vydat do specializované cestovní kancelář RILA, které se nacházejí v hale nádraží nebo poblíž železničních stanic.

Lidé do 26 let, kteří cestují vlakem často, mohou zakoupit mezinárodní vlakovou jízdenku INTERRAIL umožňující cestování po celé Evropě a využít tak výhodné slevy.

Tip: Zkuste vyhledávání vlakových spojů.

Ledadlem

Vnitrostátní letecká doprava funguje mezi městem Sofia a letovisky Varna a Burgas. V Bulharsku se nachází 3 mezinárodní letiště, nacházejí se ve městech Burgas, Varna a Sofia.
Národním dopravcem je Bulgaria Air. Domovská letiště společnosti Bulgaria Air se nacházejí v Sofii a ve Varně.

Jaký je váš názor?