S bitcoiny můžete nejen obchodovat, ale využijete i v běžném životě včetně cestování. Na to abyste si pořídili bitcoiny přitom nemusíte být milionáři, můžete si koupit i malou část z nich. Předtím, než si bitcoiny koupíte však budete potřebovat bitcoinovou peněženku, do které si je uschováte. Bitcoin peněženka vám pak umožní bitcoiny přijímat, ukládat a platit s nimi.
Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky ohledně bitcoinové peněženky.
Co je bitcoinová peněženka?
Bitcoinová peněženka je v podstatě software, který spravuje privátní klíče. Pokud byste neměli privátní klíče ke svým bitcoinům, na burze ani v peněžence nejsou bitcoiny uloženy bezpečně a mohou vám je vykrást.
Bitcoin peněženka může mít několik forem a záleží jen na vás, kterou si vyberete. Můžete využít aplikaci pro váš chytrý telefon nebo počítač a nebo hardwarové řešení, které je podobné USB disku (tzv. hardwarové peněžence). Nejméně využívaná je pak papírová bitcoinová peněženka.
V bitcoin peněžence budete mít schovaný svůj privátní klíč, kterým kryptograficky podepíšete bitcoinové transakce. Je důležité, abyste měli vždy privátní klíče pod svou kontrolou.
Privátní klíč je vlastně tajné číslo, které vám umožní bitcoiny utratit. Z privátních klíčů se generují veřejné klíče, ze kterých se následně generují adresy pro příjem bitcoinů.
Kde si založit bitcoinovou peněženku?
Online bitcoinová peněženka
Nejsnadnější způsobem pro nákupy a menší investice do kryptoměn je online peněženka, kde máte bitcoiny vždy k dispozici pomocí internetu. Můžete si z ní snadno koupit kafe v kavárně nebo zboží třeba na Alze.
Pokud budete platit bitcoinem drobnosti, doporučujeme využívat právě online peněženku, např. eToro Wallet, která je jednou z nejbezpečnějších peněženek s vysokou úrovní zabezpečení. Oblíbená je i online peněženka Blockchain.com.
Z bezpečnostních důvodů se ale nedoporučuje v online peněžence nechávat větší množství prostředků.
Softwarová bitcoinová peněženka
Relativně bezpečnou variantou jsou tzv. softwarové peněženky, které můžete spravovat z počítače nebo mobilu např. Exodus nebo Coinomi.
Hardwarová bitcoinová peněženka
Nejbezpečnější variantou je uchování bitcoinů pomocí hardwarové peněženky. Hacker se do nich nedostane, protože nejsou trvale připojené k internetu. Jakmile je připojíte k počítači a zadáte vstupní údaje a jejich ověření, můžete s bitcoiny nakládat.
Z hardwarové peněženky nelze privátní klíč nijak vyčíst. Pokud chcete do bitcoinů investovat větší sumu, např. více jak 10 tisíc korun, rozhodně si pořiďte hardwarovou peněženku. Doporučujeme hardwarovou peněženku Ledger Wallet nebo Trezor One. Obě koupíte na Alze.
Kde koupit bitcoiny?
Každá nově vytvořená peněženka má nulový zůstatek a je potřeba ji dobít a bitcoiny na ni poslat. Bitcoiny koupíte na bitcoinové burze např. Bitstock. Výhodou je mnohonásobně menší poplatek než ve směnárnách. Další možností, kde koupit bitcoiny jsou bitcoinové směnárny nebo můžete využít tzv. bitcoinmaty.
Jak s bitcoinem platit?
Za služby a zboží můžete snadno a rychle bitcoinem platit po celém světě, náklady jsou přitom minimální. Otevřete si aplikaci se svou bitcoinovou peněženkou a naskenujete QR kód. Zobrazenou částku autorizujete a v tu chvíli je zboží nebo služba zaplacena.
Místa, kde můžete platit bitcoinem najdete na www.coinmap.org. Jen v Praze takto můžete platit na více jak 80 místech.
Co je bitcoinová transakce?
Bitcoinovou transakci lze ve stručnosti přirovnat k posílání peněz na bankovní účet. Abyste mohli poslat bitcoiny, budete potřebovat veřejnou bitcoinovou adresu příjemce a svůj privátní klíč.
Zadáte požadovanou částku v bitcoinu nebo státní měně a adresu příjemce. Peněženka automaticky vygeneruje bitcoinovou transakci, podepíše ji vaším privátním klíčem a odešle. Vyřízení trvá pár sekund a příjemce obdrží platbu okamžitě. Za potvrzenou transakci je naúčtován poplatek, jehož výši určuje uživatel dopředu (závisí na rychlosti potvrzení transakce).